Dlaczego Matejko?


 

    Każdy artysta, mniej czy bardziej doświadczony, kimś się inspiruje. To twórca, który wywarł na niego największy wpływ. Czy to stosowaniem konkretnych barw, interesującą zabawą światłocieniem czy też oddaniem konkretnej ideologii. Takim artystą, który wywarł na mnie największe wrażenie i najbardziej wpłynął na moją twórczość był Jan Matejko. Do dzisiaj fascynuje mnie to, jak wspaniale potrafił pokazać dosłownie każdy szczegół osób, scen czy przedmiotów, które umieszczał na swoich obrazach.. Maleńkie detale ubrań, dokładne rysy twarzy czy niezwykle realistyczna mimika. Jego obrazy są niczym wehikuły czasu – przenoszą nas w odmęty historii, dokładnie pokazują, jak kiedyś wyglądało życie. Wciąż na nowo zachwyca mnie ta staranność i dbałość o każdy, nawet najmniejszy detal.

    Matejko jest najwybitniejszym przedstawicielem nurtu historyzmu w polskim malarstwie. Myślę, że nie skłamię twierdząc, że jest również jednym z najbardziej cenionych malarzy w historii polskiej sztuki. Któż w końcu nie zna „Rejtana”, „Kazania Skargi”, „Bitwy pod Grunwaldem” czy „Stańczyka”, który jest swoistym credo artystycznym tego malarza? Matejko to twórca narodowej szkoły malarstwa historycznego, które było szczególnie ważne i cenne w trakcie rozbiorów, gdy Polska zniknęła z mapy. Pokazując wielkość i siłę ukochanej ojczyzny, Matejko chciał wpływać na serca oraz umysły Polaków, wzniecać wiarę w odrodzenie kraju. Swoją twórczością nie tylko porwał rodaków, ale i zdobył międzynarodowe uznanie. Trafiły do niego najwyższe wyróżnienia na wystawach w Paryżu, Wiedniu czy Berlinie. Jego wybitne dzieła ustawiły go w szeregu najlepszych i najwyżej cenionych malarzy europejskich drugiej połowy XIX wieku. Warto w tym miejscu wspomnieć, że międzynarodową sławę oraz uznanie zdobył jeszcze przed ukończeniem trzydziestu lat!

    Ogromna ekspresja, dramaturgia, dynamika, intensywna kolorystyka, a przede wszystkim niezwykła umiejętność kreowania postaci o wyrazistych i realistycznych rysach fizjonomicznych i psychicznych – te cechy twórczości nieustannie urzekają mnie w obrazach Matejki.

   

Chronione prawa autorskie. Proszę o nie wykorzystywanie zdjęć obrazów i grafik lub ich fragmentów bez wcześniejszego kontaktu z autorem